Czeski Raj

Po co wymyślono Czechów? „Żeby wprowadzić Polaków w dobry nastrój” –  to zdanie pochodzące z ostatniej książki Mariusza Szczygła „Laska Nebeska” (Nieziemska miłość – jak tłumaczy sam autor), doskonale wyjaśnia skąd u nas tak wielu czechofilów. Zgadzam się z panem Szczygłem, sam zresztą swego czechofilstwa nie ukrywam. Czechy, to jakby taki ziemski raj. Czesi, tak sobie poukładali swój kraj, tak zbudowali społeczeństwo, żeby im się dobrze żyło. Mają nie tylko najsmaczniejsze piwo na świecie, ale żyją jakby nieco wolniej, bez szaleństwa, w swoich zadbanych, ładnych miasteczkach. Ładnych, ale nie kiczowatych, ot tak, po prostu, zwyczajnie ładnych. Czystych, zadbanych, spokojnych, po których nie tylko przyjemnie się spaceruje (tam ludzie mają zwyczaj się do siebie uśmiechać), w nich można szczęśliwie żyć.

Już nie mogę doczekać się lata, kiedy to znów pojedziemy do Czech. Wędrówki po górach, po której czeka nas pyszny obiad w niewielkim barze, z dodatkiem złotego, pienistego piwka. No i Pragę przydało by się odwiedzić.

A póki co pozostaje nowa książka Szczygła, która chociaż na chwilę pozwala nam przenieść się do „czeskiego raju”, który ma wiele wad, bo przez ludzi został stworzony, ale jakby nie było, zawsze to raj, innego zresztą nie znam.

No i zawsze są jeszcze zdjęcia z poprzednich wyprawach. 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s