Krótko o… filmach cz. 7

Dziś dwa przygnębiające, ale bardzo ciekawe i ważne filmy. Dwa filmy o życiu w państwie totalitarnym i próbach radzenia sobie z tym

Jaskółki z Kabulu

Animowana opowieść o życiu w Afganistanie pod władzą talibów. Autorzy tego filmu w dosyć prosty i sugestywny sposób pokazują do czego prowadzą rządy fanatyków, kiedy to religią można uzasadnić każde, nawet najbardziej podłe i okrutne zachowanie wobec drugiego człowieka. Każdy radykalizm i wynikające z niego ekstremalne poglądy są wyjątkowo niebezpieczne i prowadzą do wynaturzeń, które w ostateczności prowadzą do zbrodni. Film wart jest polecenia z jeszcze jednego względu. To pięknie zrealizowana pod względem wizualnym animacja i pomimo bardzo ciężkiej tematyki, przyjemnie się go ogląda.

Jojo Rabbit

Jojo to niemiecki chłopiec, odrzucany przez rówieśników. Dlatego znalazł sobie wymyślonego przyjaciela, jest nim Adolf Hitler. Wiem, brzmi obrazoburczo. Ale jak znaleźć kogoś lepszego, skoro żyje się w państwie, w którym wszędzie wiszą jego portrety? Gdzie propaganda filmowa, radiowa czy szkolna, mówi jedynie o zaletach tego człowieka. Gdzie każdy dzieciak musi wstąpić do organizacji, w której wtłacza się w młodego człowieka uwielbienie dla wodza. Jest to film, który poprzez ironię opowiada o tym do czego prowadzi totalitarne wychowanie. A przy okazji to dzieło dość smutne i przyjmujące. No i na uwagę zasługuje odtwórca tytułowego bohatera, Roman Griffin Davis. Chłopiec jest wprost genialny. O wojnie można także mówić bez patosu i lekkim przymrużeniem oka, a jeśli posiada się wrażliwość i tak będzie to przejmujące, co swoim filmem udowadnia Taika Waititi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s