Krótko o… książkach cz. 28

Jacek Dukaj, Imperium Chmur

„Dawno temu, w równoległej rzeczywistość”, taki napis mógłby rozpoczynać ekranizację najnowszej książki Jacka Dukaja, Imperium Chmur., gdyby kiedyś taka powstała Imperium Chmur to rozwinięcie opowiadania, które dwa lata temu znalazło się w antologii Inne Światy inspirowanej malarstwem Jakuba Różalskiego. Powieść ta stanowi dość dowolną i w pełni fantastyczna kontynuację Lalki Bolesława Prusa. Ale jest to taż swoisty eksperyment literacki, który sam autor określił jako literackie haiku. Widać ogromną pracę jaką włożył w przygotowanie tej książki oraz jego wielki szacunek w stosunku do japońskiej kultury. A co do samej fabuły, kto wie, może w równoległej rzeczywistości właśnie tak potoczyły się dzieje ludzkości. Polecam, jak wszystko co napisał Jacek Dukaj, bo nie jest to proste, rozrywkowe SF tylko prawdziwa, chociaż niekoniecznie łatwa, przygoda literacka.

Wojciech Jagielski, Strona świata. Reporter o świecie, który gwałtownie się zmienia

Wojciech Jagielski bez wątpienia jest jednym z najlepszych reporterów w naszym kraju. Z prawdziwą, czytelniczą pazernością pochłaniam każdą kolejną książkę tego autora. Dlatego, gdy zobaczyłem, że ukazało się coś nowego, musiałem jak najszybciej po to sięgnąć. Strona świata. Reporter o świecie, który gwałtownie się zmienia, to zbiór felietonów Jagielskiego, które ukazywały się w „Tygodniku Powszechnym”. Autor opisuje miejsca i zdarzenia, o których niewiele wiemy. Arabia Saudyjska, Kaszmir, Liban, Zimbabwe, RPA i kilka innych. I tu jednak poczułem się nieco rozczarowany. Właściwie niemal każdy z felietonów powinien stać się początkiem kolejnej książki. Czuję teraz ogromny niedosyt i nawet szperając w necie, ciężko jest go zaspokoić. Mam nadzieję, że wkrótce pojawi się następny, wyczerpujący reportaż zabierający nas w te nieco mniej znane miejsca, w którym pan Wojciech dzięki swojemu talentowi zaspokoi ciekawość świata którą rozbudził we mnie poprzez ostatnią książkę.

A każdego, kogo interesuje coś więcej niż czubek własnego nosa zachęcam do słuchania podcastów Dariusza Rosiaka Raport o stanie świata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s