Yes Meni walczą z globalizacją

W nocy z 3 na 4 grudnia 1984 r. w indyjskim mieście Bhopal (1,4 mln mieszkańców) doszło do wycieku silnie toksycznego, gazowego izocyjanianu metalu, z jednej z tamtejszych fabryk. W wyniku zatrucia tą substancja zmarło około 3 tysiące osób, a 15 tysięcy w wyniku powikłań. Oblicza się, że na skutek działania szkodliwych substancji poszkodowanych zostało co najmniej 100 tysięcy osób. Do dnia dzisiejsze obszar ten jest mocno skażony, pomimo tego wciąż żyją tam ludzie, którzy chorują z powodu zatrucia, czy spożywania skażonej wody To największa w dziejach katastrofa przemysłowa, katastrofa, o której jednak świat zapomniał. Firma Union Carbide, przekazała zaledwie 2 miliny dolarów na pomoc ofiarom. Nie wypłacono żadnych odszkodowań poszkodowanym, nie przystąpiono też do prac nad oczyszczeniem skażonego terenu.

Nagle jednak w 20 rocznicę katastrofy 3 grudnia 2004 r. w telwizji BBC wystąpił rzecznik Dow Chemicals, firmy, do której należą obecnie zakłady w Bhopalu. Oświadczył on, że jego koncern zajmie się likwidacją skażeń, a osoby, które zostały poszkodowane w wyniku katastrofy, otrzymają odszkodowania. Już po godzinie wiadomo było, że był to okrutny żart, którego celem było zwrócenie uwagi na problem Bhopalu. Szkoda tylko, że akcja ta niewiele przyniosła, poza ogromnymi stratami finansowymi (ok 2 mld dolarów) samej korporacji, która w dalszym ciągu nie poczuwa się do odpowiedzialności za katastrofę w Bhopalu. Samozwańczy rzecznik Dow Chemicals, to walczący aktywista grupy „Yes Men”, która absurdu używa jako narzędzia w walce z globalizmem. Najczęściej podają się za przedstawicieli wielkich film, czy urzędników, wielkich organizacji finansowych. Przedstawiają absurdalne pomysły, ośmieszając działanie wielkich korporacji. Wielokrotnie brali udział w przeróżnych konferencjach podszywając się za ekspertów Światowej Organizacji Handlu, na których przedstawiali wymyślne, najczęściej całkowicie bzdurne koncepcje (np. recykling hamburgerów), które spotykały się z akceptacją i sporym zainteresowaniem zgromadzonych. Wielokrotnie unaocznili, że wielkie korporacje są gotowe zrobić właściwie wszystko, tylko po to, by osiągnąć jak największy zysk. I nie liczy się człowiek, jedyną wartością w czasach globalizacji, jest MAMONA.

Każdemu, kto chciałby bliżej zapoznać się z działaniami „Yes Menów” polecam zrealizowany przez nich film „Yes meni naprawiają świat” .

Na koniec, wymyślony przez „Yes Menów” kombinezon, który umożliwia przeżycie w każdych warunkach, koncepcja co najmniej idiotyczne, ale jak się okazuje, spotkała się ze sporym zainteresowaniem (głupota ludzka nie zna granic). 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s