A gdyby Polska była wyspą?

Polska dość wycierpiała z powodu sąsiedztwa z Rosją i Niemcami, więc zasługuje na możliwość cieszenia się orzeźwiającym wiatrem znad Północnego Atlantyku i oddzielenie od potencjalnych agresorów”. Tak brytyjski tygodnik The Economist uzasadnił ukazanie Polski na miejscu Wysp Brytyjskich w propozycji nowego rozmieszczenia państw w Europie.


Muszę przyznać, że jest to koncepcja dość ciekawa. W końcu uwolnilibyśmy się od naszego nieszczęsnego położenia pomiędzy Niemcami dążącymi swoją ekspansją na wschód i Rosją, która chciałaby się przesunąć w kierunku zachodnim. Zniknęłyby demony, które sprawiają, że jako naród, żyjemy wciąż w paranoicznym strachu. Tylko czy klimat by nam odpowiadał? To jednak nie powinno stanowić jakiejś większej przeszkody, w końcu miliony Polaków już tam mieszka i jakoś specjalnie nie narzekają. Zresztą, czy nasza pogoda jest w czymś lepsza. Od przeszło tygodnia pada deszcz i jakoś nie zanosi się na poprawę. Więc odpalany nasze państewko i lecimy na nowe miejsce. Zbudujemy sobie wielka flotę, która będzie strzegła naszego bezpieczeństw i leniwie będziemy sobie żyć nad Atlantykiem. Niech męczą się za to niewygodnym sąsiedztwem Ukraińcy, którzy skorzystaliby z braku Polaki i zajęli nasze miejsce. Pomysłodawcy tych zmian nie zapomnieli o Brytyjczykach, którzy po tysiącu lat, niezbyt ciekawej pogody, zasłużyli sobie na wiecznie słoneczne wakacje. Cóż za kilka stuleci możemy się z nimi zamienić. Ale po co czekać, to my powinniśmy z naszą piękną wyspą znaleźć się na południu Europy, by wieczne słońce wydobywało z nas nieustający optymizm. I z każdego miejsca blisko by było nad morze. Wakacje spędzalibyśmy żeglując wzdłuż wybrzeży naszej miłej wysepki, łowiąc ryby i popijając wino z naszych winnic. Byłaby to prawdziwie rajska wyspa…

Pofantazjować, dobra rzecz, prawda jest jednak nieco mniej kolorowa. Nie pozostaje nic innego jak docenić to, co się ma, i kreować rzeczywistość, by nabrała barw (potrzebne zwłaszcza w taka pogodę). A jeżeli już, nie można wytrzymać, pozostaje ewentualna przeprowadzka, bo w przeciwieństwie do państw, ludzie pozostają mobilni.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s