Antynoble 2010

Kilka dni temu, na uniwersytecie Harwarda rozdano Ig Noble, czyli tzw. Antynoble. Uroczystość odbyła się po raz 21 i jak zawsze nagrodzono 10 odkryć naukowych, których tematyka wywołuje śmiech, lecz po dłuższej chwili skłania do zastanowienia. Nagrodzono między innymi odkrycie, że jazda kolejką górską i wywołane przez nią emocje, pozytywnie wpływają na oddychanie osób chorych na astmę. Nagrodzono również naukowców, którzy dowiedli, że przeklinanie łagodzi ból (to chyba wie każdy i to bez żadnych naukowych badań). Najciekawszym odkryciem jest jednak dowiedzenie, że nałożenie skarpet na buty nie pozwoli nam pośliznąć się na oblodzonej nawierzchni. Myślę, że jest to odkrycie ważne, które już niedługo wykreuje nową modę, a ta jak wiemy jest bezkrytyczna i lubi kretyństwa, wystarczy popatrzeć jak nagle przyjęły się kalosze, których jeszcze kilka lat temu nie ubrałaby żadna szanująca się modnisia, ale to już temat na osobny wpis. Ig Noble pokazują na co można zmarnować pieniądze przeznaczona na badania, przykładem niech będzie sprawdzenie doświadczalnie, czy bakterie potrafią wspinać się po brodach naukowców. Jak widać każde z nagrodzonych odkryć jest przełomowe i w krótkim czasie doprowadzi do podniesienia naszej cywilizacji o kolejny stopień do góry.

Każdy z nagrodzonych mógł zaprezentować swoje odkrycie, musiał to jednak zrobić w interesujący sposób, bo wystąpienie nudne w szczególny sposób było naznaczane przez znudzoną dziewczynkę „Miss Sweetie Poo”, w tym roku zdarzyło się to naukowcowi, który wygłaszał prelekcję na temat opracowanej przez siebie metody pobierania smarków wieloryba, dziewczynka przerwała ten „fascynujący” wykład. Swojej prezentacji nie dokończył także naukowiec, który odkrył, że nietoperze uprawiają „francuską miłość”, jego film, który to zjawisko przedstawiał został brutalnie przerwany.

Nagrodzeni naukowcy mogli uścisnąć rękę prawdziwego noblisty, otrzymali oni również

nagrodę pieniężną – banknot o nominale dziesięciu bilonów dolarów Zimbabwe. Słysząc o tych wielkich odkryciach czuję optymizm, z takimi naukowcami czeka nas świetlana przyszłość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s