Krótko o… serialach cz.7

Tym razem seriale dokumentalne dostępne na Netflixie

Bardzo dziki kraj

Bardzo dziki kraj, to serial dokumentalny, który zrobił na mnie naprawdę spore wrażenie. Opowiada on o sekcie Osho, która w latach 80 tych XX wieku, w amerykańskim miasteczku Antelope w stanie Oregon, próbowała zrealizować utopijny eksperyment społeczny.  Dokument jest świetnie zrealizowany. Sporo w nim archiwalnych nagrań, a przede wszystkim relacji uczestników tych wydarzeń, zarówno ze strony zwolenników sekty, jak i ich przeciwników. Twórcy starają się być bezstronni, chociaż dla mnie pokazanie samego mechanizmu funkcjonowania tej sekty, wykorzystywania, a właściwie naginania przez jej członków prawa, a także podejmowane nielegalne działania, były wystarczające aby uprzedzić się do tej sekty. Ci wszyscy ludzie w jednakowych strojach, z minami jakby byli pod wpływem środków odurzających, to zamach na jedną z największych świętości, indywidualność i wolność. I jeszcze ten guru, opływający w luksusy Bhagwan Shree Rajneesh, coś miał w sobie takiego, co tych ludzi mocno przyciągało, mnie jednak odrzuca.

Abstract: Sztuka dizajnu

Rzeczy, których używamy na co dzień, nie muszą być nijakie. W końcu stanowią one część naszego życie i powinny także poprzez swój wygląd wpływać na nas. I właśnie o ludziach, którzy próbują tchnąć ducha w zwykłe przedmioty opowiada serial dokumentalny Abstract: Sztuka dizajnu. Jego bohaterami są: projektant butów, samochodów, architekt, scenografka, fotograf i graficzka. To ludzie, których łączy pasja do wykonywanej pracy, niezwykła wrażliwość i spory talent. To przede wszystkim dziesięć bardzo inspirujących odcinków, które pokazują jak ważne jest to, w jakim otoczeniu żyjemy.

Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego

Chociaż nie jest to serial, wpisuje się jednak w dzisiejszy temat, czyli dokumenty z Netflixa. Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego, to opowieść o niezwykłym artyście. Ekscentryk, indywidualista, przekonany o swoim geniuszu. Zdecydowana większość twórczości Szukalskiego uległa zmieszczeniu podczas wojny. Po jej zakończeniu znalazł się w Stanach, gdzie żył w całkowitym zapomnieniu, aż do czasu, kiedy zupełnie przez przypadek odkryła go tamtejsza alternatywna bohema. Byli pod ogromnym czarem starszego, nieco zwariowanego pana, który przez cały czas tworzy rozliczne mity na temat własnej osoby. Nawet wiedza o jego przedwojennym wspieraniu pisemek antysemickich, nie zachwiała przyjaźni jaka się między nimi zrodziła. Przy okazji filmu, warto zadać sobie pytanie: Czy człowiek może się zmienić?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s