Jara Cimrman – najwybitniejszy Czech, który…

W roku 2005 w plebiscycie na najwybitniejszego Czecha tym zaszczytnym tytułem został wyróżniony Jara Cimrman. Wielki wynalazca, twórca m.in. okrągłych znaczków pocztowych, wtyczki do kontaktu dla samobójców, roweru strażackiego. W sumie zdołał zarejestrować 237 patentów. Cimraman to także wybitny dramaturg, myśliciel i kompozytor. Pomógł Edisonowi przy tworzeniu żarówki, natchnął Czechowa do napisanie „Trzech sióstr”. Jego imieniem nazywane są w Czechach ulice, teatry, istnieje nabrzeże jego imienia (bez dostępu do wody) i wieża widokowa, stał się także patronem jednaj z podstawówek. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Jara Cimrman nigdy nie istniał. Postać, wraz z jego osiągnięciami została wymyślona w latach 60-tych XX wieku w satyrycznej audycji radiowej Bezalkoholowa winiarnia Pod Pająkiem. Z czasem wymysł Ladislava Smoljaka i Zdenka Svěráka zaczął żyć własnym życiem, zaczęto przypisywać mu kolejne mniej lub bardziej abstrakcyjne osiągnięcia.

fot.: wikipedia.org

Czesi po raz kolejny pokazali swoje pełne humoru podejście do życia i dystans do siebie. Dokładnie zdają sobie sprawę z tego, że są niewielkim narodem i z ochotą przyjęli do swojego panteonu nieistniejącą i totalnie odjechaną postać, mało tego, są z niej dumni. My wyolbrzymiamy osiągnięcia ludzi realnych, albo na siłę dopisujemy im bohaterskie czyny, chociaż jasne jest, że dokonywali czynów, które do chwalebnych z pewnością nie należały. A wracając do Jary Cimrmana, chyba trochę zazdroszcząc Czechom, udało się także odnaleźć polskie ślady tego geniusza. Kilka lat temu w Bielku-Baiłej pojawił się jego nieznany obraz przedstawiający zachód słońca w Dolinie Luizy, okazało się także, że Cimmrman przebywał w Katowicach o czym powstał nawet film (poniżej).

Myślę, że warto uważnie rozejrzeć się wokół, bo być może gdzieś w pobliżu istnieją rzeczy przez Cimrmana stworzone. W sumie można nawet pomyśleć, że w pewnym dużym polskim mieście przy ulicy Wiejskiej znajduje się archiwum projektów legislacyjnych, stworzonych przez Jarę Cimrmana.

Ladislav Smoljak i Zdenek Svěrák satyrycy, którzy stworzyli Jarę Cimrmana

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s