Narodziny gwiazdy

Kosmiczny Teleskop Hubble’a dzięki zastosowaniu podczerwieni uchwycił rodzącą się gwiazdę. Jest to tzw. protogwiazda, która powstaje z obłoków gazu i pyłu. Te zapadają się pod wpływem własnego przyciągania grawitacyjnego i powstaje wówczas gęste, twarde jądro. Zaobserwowany obiekt oznaczony został jako J1672835.29-763111.64, znajduje się w mgławicy refleksyjnej IC 2631, w części regionu gwiazdotwórczego Chamaeleona w południowej konstelacji Chamaeleona. Kiedy zgromadzi się wystarczająca ilość materiału, a jądro protogwiazdy stanie się wystarczająco gorące i gęste, aby rozpocząć fuzję jądrową, transformacja gwiazdy będzie zakończona. Gaz i pył, który pozostanie może z czasem stać się planetami, asteroidami, kometami lub pozostać w postaci pyłu. Tyle mądrości zdobyłem dzięki stronie NASA. Chociaż jeszcze bardziej niż wiedza o tym jak rodzą się gwiazdy, zafascynowało mnie piękno tego zjawiska, które zostało uwiecznione dzięki Teleskopowi Hubble’a.

Teleskop Hubble’a znajduje się na orbicie już przeszło trzydzieści lat (od 24 kwietnia 1990 r.), a obrazy kosmosu, które dzięki niemu zobaczyliśmy zmieniły nasze spojrzenie na świat znajdujący się poza naszą małą planetą. Nie wspominając o terabitach informacji, których dostarczyły. Dzięki niemu powstały tysiące prac naukowych, a nasza wiedza na temat wieku wszechświata, czy czarnych dziur jest znacznie bardziej dokładna. Niestety w ostatnim czasie uległ na tyle poważnej usterce, że nie będzie już naprawiany. Po części zastąpi go Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który być może zostanie wysłany na orbitę jeszcze w tym miesiącu. Piszę po części dlatego, że jego możliwości będą dużo skromniejsze, a prawdziwym następcą Hubble’a będzie ATLAST, który poza Ziemią znajdzie się najprędzej w 2025 r., a swoje pełne zdolności uzyska dziesięć lat później. Ciekawe jakie niezwykłości dostarczy nam ta maszyna? Trochę jednak przyjdzie nam na to poczekać. Puki co możemy przeglądać ogromną bazę zdjęć dostarczonych nam przez staruszka Hubble’a, które udowadniają, że wszechświat, w którym przyszło nam żyć jest nie tylko tajemniczy i fascynujący, ale także po prostu piękny.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony: https://www.nasa.gov/mission_pages/hubble/multimedia/index.html

9 Comments

      1. ..ale za to wszyscy możemy oglądać i czerpać dobre wrażenia z cudów spoza naszego „widzialnego” gołym okiem wszechświata 😉

        Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s