Ig Noble 2022

Za nami tydzień noblowski, a niecały miesiąc temu na Uniwersytecie Harvarda po raz 32 zostały rozdane Ig Noble zwane także antynoblami, czyli wyróżnienia za badania, które przynajmniej z pozoru wydają się dziwne. Najczęściej są to prace, które najpierw śmieszą, ale kiedy się dokładnie im przyjrzymy, zaczynają skłaniać do zastanowienia, chociaż nie zawsze. W tym roku ta uroczystość była o tyle szczególna, że wyróżnienie z dziedziny medycyny otrzymał zespół naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy wykazali, że lody podawane pacjentom onkologicznym po chemio i radio terapii, mogą łagodzić niektóre skutki tych zabiegów.

Amerykański naukowiec Fran Fish wykazał, że kaczuszki podążające za matką wkładają mniej wysiłku w pływanie, a najskuteczniejsze są formacje rombu oraz łańcuszek. To odkrycie z dziedziny fizyki z pewnością zmieniłoby świat, gdyby nie było dobrze znane m.in. w kolarstwie czy żeglarstwie.

Badacze z Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Australii zostali wyróżnieni nagrodą w dziedzinie literatury. Wyjaśnili, dlaczego język prawny jest tak zawiły. Otóż, zgodnie z ich ustaleniami prawnicy robią to specjalnie.

Japonia udowodniła, że wciąż jest technologiczną potęgą i dzięki badaniom swoich naukowców, w Kraju Kwitnącej Wiśni już wiedzą jaki układ palców jest najlepszy podczas używania pokręteł kulkowych. Nic dziwnego, że Ig Nobel w dziedzinie inżynierii powędrował do Japończyków.

Inny zespół naukowców nagrodzony Ig Noblem w dziedzinie historia sztuki, na podstawie ceramiki Majów udowodnił, że lewatywa miała zastosowanie nie tylko medyczne, ale także rytualne oraz rozrywkowe, zwłaszcza jeśli w ten sposób przyjmowano alkohol i narkotyki. Odkrycie to obala twierdzenie jakoby starożytni Majowie byli lutem kontemplacyjnym, który nie oddawał się rytualnej ekstazie.

Międzynarodowy zespół naukowców otrzymał z kolei pokojową nagrodę za opracowanie algorytmu, który pomoże plotkarzom zdecydować, kiedy powiedzieć prawdę, a kiedy kłamać. Myślę, że teraz należałoby opracować odpowiednią aplikację, powinien także powstać podobny algorytm dla polityków. A, nie oni już taki posiadają.

Zespół biologów z brazylijskiego Sou Paulo wykazał, że zaparcia rujnują życie seksualne skorpionów. Myślę, że to dopiero początek badań nad tym problemem, bo niezwykle interesujące jest to, jak taka dolegliwość może wpływać na pożycie innych zwierząt.

Włoscy badacze w swojej pracy „Talent kontra szczęście: rola losowości w sukcesie i porażce” wyjaśnili, dlaczego sukces najczęściej odnoszą nie ci najbardziej utalentowani, tylko ci którzy są szczęśliwsi. I za to odkrycie powędrowała dla nich nagroda z ekonomii.

Jestem wielkim entuzjastą nauki, jednak Ig Noble pokazują nam w jaki sposób świat nauki wykorzystuje pieniądze przeznaczane na badania, a pamiętać trzeba o tym, że bardzo często są to środki publiczne, czyli te, które pochodzą z naszych kieszeni. Czasami mam wrażenie, że ktoś zdobywa grant, dzięki któremu może zawodowo i finansowo funkcjonować przez kilka lat udowadniając coś, co wszyscy dokładnie już wiedzą, albo rzecz, która kompletnie nic nie wnosi do naszej wiedzy czy życia.

A poniżej uroczystość wręczenia tych niezwykłych nagród. To w sumie bardzo fajne widowisko, które pokazuje naukowców bez otoczki zadęcia, z ogromnym przymrużeniem oka. Polecam!

4 Comments

  1. To trochę tak że nauka to także nieustanna weryfikacja wciąż tych samych badań i tez. Bo może zmieniły się okoliczności albo ktoś się pomylił. Jak z żelazem w szpinaku. Gdyby nie jakiś uparciuch to nadal żylibyśmy w przekonaniu że to prawda.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s