Nadlatuje odwilż

Dwa dni temu idąc na wieczorny spacer z psiną usłyszałem przelatujące dzikie gęsi. Wczoraj i dziś rano, kilka razy widziałem lecące z południa, całkiem spore klucze tych niestrudzonych wędrowców. Nie jest to jednak oznaka zbliżającej się wiosny. Gęsi w zależności od pogody, przez cały okres pomiędzy jesienią a wiosną wędrują raz w jedną, raz w drugą stronę. Pewne jest jednak to, że zbliża się ocieplenie. A kiedy znów zmieni się pogoda na bardziej zimową, wyruszą by szukać cieplejszych miejsc. Dla nas najważniejszą informacją przyniesiona na gęsich skrzydłach jest to, że po tygodniu mrozu i śniegu nadchodzi, a może właściwie nadlatuje odwilż, więc już za kilka dni śnieg zmieni się w błotnistą breję, a puchową kurtkę będzie można zamienić na coś nieco cieńszego.

3 Comments

  1. Niestety, jeszcze nie, to tylko przerwa w mrozach. Kiedyś w audycji dr Kruszewicza słyszałem, że dzikie gęsi przemieszczają się w zależności od zmieniających się temperatur o jakieś 100 czy 200 km. Sam widziałem jak jednego dnia leciały na północ a dwa trzy dni później wracały na południe.

   Polubienie

   1. Nie niestety tylko stety. Dobrze, że jest zima i powinno potrzymać tak nawet do końca lutego. Przyroda potrzebuje „odpoczynku”, wody w postaci śniegu, a my przemrożenia atmosfery ;), byśmy nabrali odporności i zahartowali się 😉
    Nie wiedziałam, że gęsi latają sobie w te i we wte 😉 To ciekawe.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s