Krótko o… książkach cz.53 Szczeliny

Wydawnictwo Otwarte w zeszłym roku ruszyło z nową serią wydawniczą Szczeliny. Jak możemy przeczytać na stronie projektu „Świat pełen jest wyrw, załomów, pęknięć – zarówno tych fizycznych, jak i niewidocznych gołym okiem szczelin rzeczywistości. Aby móc docierać do tego, co niepoznane, stworzyliśmy Szczeliny, poświęcony literaturze faktu imprint Wydawnictwa Otwartego. Pragniemy zrozumieć otaczające nas zjawiska, dlatego oddajemy głos ekspertom, którzy najlepiej potrafią wytłumaczyć zawiłości współczesnego świata. Odkryj z nami szczeliny rzeczywistości!”

Szczeliny oddają głos młodym naukowcom, którzy w przystępny sposób objaśniają nam zjawiska toczące się we współczesnym świecie. Jak dotąd przeczytałem cztery książki z serii, które ukazały się w zeszłym roku i jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy autorów, ale także ich umiejętności przystępnego pisania. Każda z tych książek godna jest polecenia i jest w stanie mniej lub bardziej poprzez szczeliny zajrzeć w głąb rzeczywistości. Zaznaczyć jednak muszę, że nie są to książki naukowe, to ujęcie tematu w sposób popularnonaukowy. Mogą jednak stanowić niezły początek do tego, żeby spróbować ogarniać niektóre tematy.

Andrzej Kohut, Ameryka. Dom podzielony to książka, której autor dokonuje analizy rozłamu jaki nastąpił w społeczeństwie amerykańskim w ostatnich latach. Myślę, że całkiem dobrze wyjaśnia przyczyny tego zjawiska

Weronika Rokicka, Indie. Kraj miliarda marzeń. Indie to kraj, o którym stosunkowo niewiele wiemy, a który zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę we współczesnym świecie. Indie to także miejsce, które znamy głównie poprzez stereotypy. I właśnie z nimi rozprawia się Weronika Rokicka w swojej książce, która jest przede wszystkim opowieścią o społeczeństwie indyjskim.

Michał Lubina, Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin. Michał Lubina pokazuje jak dwa, często wrogie wobec siebie imperia, stały się tandemem, próbującym narzucić światu swoją wizję rzeczywistości. Autor analizuje nie tylko dzisiejszą sytuację w stosunkach pomiędzy Rosją a Chinami, przedstawia także jak zmieniały się one na przestrzeni wieków. Książka ważna, bo pozwala zrozumieć kilka zjawisk, które dzieją się na naszych oczach.

Dominik Héjj, Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość. W swojej książce Dominik Héjj pokazuje drogę Orbána do władzy i tłumaczy na czym polegają zmiany, które wprowadza on na Węgrzech od 2010 r. Przy okazji tłumaczy także różnice pomiędzy Węgrami a Polską.

W tym roku w serii Szczeliny ukazały się kolejne dwie książki Afropejczycy. Zapiski z czarnej Europy oraz Koniec tęczy. Chile po Pinochecie, po które z pewnością sięgnę, jeśli tylko będzie ku temu okazja. Na stronie serii znajduje się także dosyć ciekawy podcast, który jest rozwinięciem czy uzupełnieniem wydawnictw książkowych. Polecam zwłaszcza tym, którzy na czytanie nie mają zbyt wiele czasu.

2 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s