Komiksowe inspiracje

Podczas ostatnich wakacji ponownie zafascynowałem się komiksem. Opowieści obrazkowe mają ogromną siłę, a co najważniejsze, nie są to tylko historie o super bohaterach, chociaż przyznać muszę, że i te lubię. Komiks stał się środkiem wyrazu, który pozwala twórcą dokonanie wizualizacji pewnych wydarzeń, problemów, a nawet idei. Najlepszym przykładem jest „Sandman”, komiks, który jest prawdziwym arcydziełem. Rozprawia się z kulturą świata zachodniego, sięga do tematów egzystencjalnych, trąci herezją. Kiedy uporam się z całą serią napiszę o nim coś więcej.

Coraz częściej, po komiksy sięgają twórcy filmowi. Są to często ekranizacje bardzo udane, najlepiej o tym świadczy mój ulubiony „Watchmen”. Podobnie jest z francuskim filmem „Largo Winch”. Autorem komiksowego pierwowzoru jest Jean Van Hamme, znany jako twórca kultowego „Thorgala”. Jak dotąd nie miałem okazji czytać komiksu, więc mogę wypowiedzieć się jedynie na temat filmu, który właśnie obejrzałem. Muszę przyznać, że robi wrażenie (jak rzadko która rozrywkowa produkcja z Francji). Świetnie zrealizowany, od samego początku, aż do liter końcowych nie pozwala się nudzić. Reklamowany jest jako mieszanka Bonda z Bornem, chociaż poza tym, że są to nieco fantazyjne filmy akcji, niewiele je łączy. No, może główny bohater, jest nieco podobny do Borna, również dużo biega i poszukuje śladów swojej przeszłości. Odnaleźć tu możemy wszystko, czego oczekujemy od filmu sensacyjnego, pościgi, strzelaninę, intrygi. W tym filmie dobry okazuje się czarnym charakterem, a zły chce się stać dobrym. Do tego jeszcze wspaniałe zdjęcia i przebój gotowy. I najważniejsza rzecz, nie jest to kolejny film o niczym. W fabułę wpleciono poważne tematy, poszukiwania tożsamości, konfliktu międzypokoleniowego, moralności i żądzy władzy. I jeśli ktoś miałby dylemat idąc do kina, „Largo Winch” czy „Bękarty wojny”, niech od razu zapomni o tym drugim, a na pewno nie będzie żałował.

Muszę teraz zdobyć komiksowy pierwowzór, bo już tylko nazwisko autora gwarantuje ciekawą rzecz. Zawsze też dobrze jest porównać, ekranizację z oryginałem.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s