Banksy w Nowym Jorku

Banksy, jeden z najważniejszych twórców street-artu, na miesiąc przeniósł się ze swoją działalnością artystyczną z Wielkiej Brytanii do Nowego Jorku. W różnych miejscach Wielkiego Jabłka, zaczęły pojawiać się typowe dla jego stylu ścienne dzieła.

 

 

 

 

Trzy tygodnie temu w pobliżu Central Parku kram z pracami artysty rozłożył starszy pan, sprzedając je po 60 dolarów za sztukę. Z 25 wystawianych prac udało mu się sprzedać zaledwie kilka. Prace Banksyego na aukcjach osiągają ceny przekraczające milion dolarów, więc nieświadomi nabywcy zrobili interes życia.


Innym razem, na ulicach Nowego Jorku pojawiła się ciężarówka do przewozu zwierząt do rzeźni. Tym razem jednak zamiast „braci mniejszych” wypełniona była krzyczącymi pluszakami. Kiedy zwierzęta wiezione są na rzeź nikt nie reaguje, pluszaki  zaś najpierw wywoływały uśmiech, później, przez swoje uporczywe krzyki konsternację.

 


Banksy otrzymał także miejsce na artykuł w „The New York Times”, jednak kiedy wyraził swoją dość ostra krytykę na temat budynku One World Trade Center, redakcja dziennika zrezygnowała z druku. Treść niedługiego artykułu ukazała się jedynie na stronie artysty. Stany kreują się za wzór demokracji, której podstawową zasadą jest wolność słowa, jak się jednak okazuje, istnieje tam bardzo silna cenzura i są takie tematy, których nie można poruszać.


Nowojorczycy są pełni uwielbienia dla swojego miasta. Należy mieć jednak nadzieję, że dzięki akcjom Banksyego, przynajmniej kilka osób zostało wybudzonych ze stanu samozadowolenia i zaczęło z nowej perspektywy spoglądać na swoje miasto, kraj i świat.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s