Ludzkie cechy

W sobotę można było znaleźć informację o awarii systemów jednego z większych polskich banków oraz sieci bankomatów. Z pewnością wiele osób, które nie mogły skorzystać z ich usług było wściekłych z bezradności. A co gdyby nagle z jakiejś tajemniczego powodu przestała do nas docierać elektryczność? Wówczas nie tylko nie można byłoby wypłacić pieniędzy. Przestały by działać komputery, nie byłoby ogrzewania, zaczęłaby się psuć żywność w nieczynnych lodówkach. Ja nawet książki czytam w wersji elektronicznej, więc musiałbym przeprosić się z ich tradycyjną wersją. Spora część ludzi pewnie nie potrafiłaby sobie poradzić w nowych warunkach, z tych, którzy by przetrwali, zaczęłyby wychodzić najgorsze cechy. Człowiek należy do nielicznych zwierząt, dla których najważniejsze jest jego własne dobro. Aby mógł przetrwać zrobi wszystko, niszcząc każdego, kto spróbuje mu w tym przeszkodzić, nie zważając na wcześniejsze więzi czy uczucia. Na Ziemi nie ma chyba drugiego, tak samolubnie wyrachowanego stworzenia.

Kiedy przestanie istnieć cywilizacja i zacznie się walka o przeżycie, ważność stracę religia, moralność, humanitaryzm. Nasz gatunek jest zdolny do najokropniejszych czynów, co już wielokrotnie dowodziliśmy. Współcześni twórcy często sięgają po ten motyw, próbując dywagować, co się stanie, gdy nastąpi kres naszej cywilizacji. Pisze o tym Cormac Mc Carthy w swojej wyśmienitej „Drodze”. Jeszcze bardziej przerażająco przedstawione to zostało w komiksie „Żywe Trupy”, w którym najbardziej przerażające są nie zombie, a właśnie ludzie.

To oni są prawdziwymi potworami, gotowymi do najbardziej przerażających okrucieństw. Jest coś straszliwego w naszym gatunku. Chyba tylko wśród naczelnych, najważniejsze jest nie dobro grupy (gatunku), ale poszczególnej jednostki. Człowiek to prawdziwe monstrum, z którym żaden potwór nie może się równać, temu zresztą zawdzięczamy to, że udało nam się zawładnąć niemal całą planetą. Zresztą nie trzeba końca świata, my działamy właśnie w ten sposób przez cały czas.

Jest jednak w ludziach jedna cecha, która rodzi nadzieję, nasza chęć tworzenia. Umiejętność kreowania, jest najwspanialszą umiejętnością naszego gatunku.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s