Dwa zamki

Przez wieki spoglądały na siebie, przedzielone rwącą wstęgą Dunajca. Ten z Czorsztyna znajdował się po polskiej stronie, niedzicki po węgierskiej. Dziś, chociaż, oddziela je znacznie szersza, tafla jeziora Czorsztyńskiego, oba zamki znajdują się w Polsce. W obu też mają znajdować się ukryte skarby. W czorsztyńskich podziemiach, zrabowane szlachcie kosztowności, ukrył inicjator powstania chłopskiego z 1651r., Aleksander Kostka – Napierski. Jak głosi legenda skarbu tego strzegą diabły i jedynie podczas nocy świętojańskiej, można dostać się do tajemniczej komnaty, w której Napierski go schował.
Jeszcze wspanialszy i bardziej tajemniczy skarb, ma się znajdować w Nidzicy. W XVII w., Umina córka Sebastiana Berzeviczego, który z Węgier wyemigrował do Ameryki Południowej, została żoną ostatniego króla Inków. Kiedy jej mąż został zamordowany, Sebastian wraz z córką i jaj synem uciekł do Europy. Znaleźli schronienie na nidzickim zamku. Ale nawet i tutaj znalazła ich inkwizycja i Umina została zabita. Według legendy, Sebastian pochował córkę w podziemiach zamku wraz z ogromny skarbem Inków, którego do tej pory nikomu nie udało się odnaleźć.
Oba zamki warto jednak zwiedzić nie dla legend i rzekomych skarbów, ale z racji ich malowniczego położenia, oraz widoków rozciągających się z ich murów. To one, wraz okolicą stanowią prawdziwe skarby.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s