Anty Noble 2012

W ostatni czwartek, na Uniwersytecie Harwarda, po raz kolejny rozdano nagrody „Ig Nobel”, czyli tzw. Anty Noble – wyróżnienia za najbardziej absurdalne badania naukowe. Jak co roku organizatorom tej niezwykłej imprezy udało się odnaleźć prawdziwe naukowe „perełki”, które pokazują, w jaki sposób można marnować środki przeznaczane na naukę. Chociaż pomysłodawcy nagród zapewniają, że wyróżnione badania maja faktyczną wartość naukową, a w nagłaśnianiu ich chodzi jedynie o pokazanie zabawnej twarzy nauki i jej popularyzacji, słysząc o niektórych spośród wyróżnionych badań, zaczynam gorącą w to wątpić. Kreatywność naukowców nie zna granic, o czym świadczą laureaci Ig Nobla za rok 2012:

Kazutaka Kurihara oraz Koji Tsukada z Ocanomizu University w Japonii zostali nagrodzeni za opracowanie urządzenia zagłuszającego ludzką mowę.  Skonstruowana przez nich maszyna tworzy denerwujące echo, które dekoncentruje mówcę i zmusza go do przerwania wywodu.

Rusłana Kreczetnikova i Hansa Mayera z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, w swoich badaniach zajęli się tym, jak nieść kawę, by jej nie rozlać. Ci genialni naukowcy „odkryli”, że wpływ na to, czy kawa dotrze do celu mają takie czynniki jak: sposób chodzenia, rozmiar naczynia, skupienie niosącego i sygnały z otoczenia. Naprawdę genialne odkrycie, nie rozumiem tylko dlaczego, tak ważne odkrycie z dziedziny dynamiki płynów, nie zostało dostrzeżone przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, która decyduje o prawdziwych Noblach. Informacja o tym, że płyn będzie się wylewał zawsze podczas co 7 i co 10 kroku, może pozwolić na uniknięcie poparzenia oraz sytuacji krępującej, która może powstać po wylaniu na siebie lub innych płynu.

Frans de Waal z Holandii oraz Jennifer Pokorny ze Stanów Zjednoczonych odkryły, że szympansy potrafią rozpoznawać się po pośladkach.

Francuscy naukowcy, Emmanuel Ben-Soussan i Michel Antonietti udowodnili, że w trakcie źle przeprowadzonej kolonoskopii pacjent może eksplodować! To odkrycie lepiej jest pozostawić bez komentarza.

Grupa psychologów z Peru, Holandii i Rosji dowiodła ponad wszelką wątpliwość, że gdy przechylamy głowę w lewo, wieża Eiffla wydaje się mniejsza niż w rzeczywistości. Nie udało im się jednak udowodnić, że kiedy obrócimy głowę w prawo, wspomniana wieża stanie się większa. Nie wiadomo też, czy zjawisko to sprawdza się w stosunku do innych obiektów. Kiedy tylko będę miał okazję, spróbuję to sprawdzić.

Rosyjskiej firma SKN – Igora Petrowa, zaproponowała innowacyjny sposób na pozbycie się starej amunicji, przekształcając ją w diamenty. Niestety wiąże ich tajemnica handlowa i nie mogą zdradzić, w jaki sposób tego dokonują. Obejrzany niegdyś film „Krwawy diament” narzuca mi pewien pomysł, ale przecież mogę się mylić.

Joseph Kellerow, Raymond Goldstein, Patrick Warren i Robin Ballow zajęli się tym, od czego zależy kształt kucyka na głowie, rzecz ważna dla noszących na głowie kucyki, czyli także dla autora tego bloga. Wiadomość o badaniach przeprowadzonych przez wspomnianych wyżej panów z pewnością skłonią mnie do dogłębnego przestudiowania tego tematu.

Urzędnicy amerykańskiej agencji kontrolującej Kongres, Government Accountability Office, opracowali raport,który oceniał report oceniający inne raporty (nagroda w dziedzinie literatury).

A przecież duża część tych badań przeprowadzonych została za publiczne pieniądze. I chociaż dzięki nim świat nie będzie lepszy, to przynajmniej zmuszają one do uśmiechu, a już samo to jest bardzo potrzebne. Więc może pomysłodawcą tej nagrody należy się pokojowy Nobel.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s