Paździerze 2017

 

I przyszedł czas na moje tradycyjne podsumowanie kończącego się roku, czyli ogłoszenie zdobywców Paździerzy, moich subiektywnych nagród. Rok był ciekawy, udało mi się przeczytać 65 książek, a także, dzięki serwisowi Deezer, przesłuchać około 400 płyt. Gorzej było z filmami, jakoś niewiele mnie zachwyciło, za to udało mi się obejrzeć kilka wciągających seriali.

Zacznijmy od książek, które zrobiły na mnie największe wrażenie:

Kate Brown, Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne. Kto nie słyszał o Czrnobylu. Jednak o radzieckim Oziorsku czy amerykańskim Richland, już raczej niewielu. A warto. Kate Braw zabiera nas do utopijnych miast, dzięki którym zimnowojenne mocarstwa tworzyły swój przerażający arsenał atomowy.

 

Erik Larson, Tragedia Lusitanii . Fascynująca opowieść o niezwykłym okręcie i jego tragicznym końcu.

Michael Herr, Depesze. Niezwykła książka o wojnie. Żadna książka, którą do tej pory czytałem, nie pokazała tak dokładnie życia żołnierzy wysłanych na wojnę, tego, co czuli, o czym myśleli, jak wyglądała dezorganizacja działań wojennych.

Jon Ronson, #WstydźSię! . Mocna rzecz o sile internetu, o tym, że może stać się ona potężnym narzędziem do zawstydzania i niszczenia ludzi, zjawisku, w którym tak chętnie uczestniczymy.


Irving Stone, Pasja życia Kolejna niesamowicie napisana powieść biograficzna Stoe’a, tym razem o van Goghu. Bardzo wciągająca, realistyczna, chwilami aż zazdrości się bohaterowi jego ogromnej pasji

Cixin Liu, Problem trzech ciał. Wspomnienie o przeszłości Ziemi Dawno już nie czytałem tak dobrej książki SF. Są tutaj nawiązania do historii Chin, jest sporo fizyki (ale zrozumiałej), a przede wszystkim jest tutaj bardzo wciągająca fabuła. Bardzo polecam

Elżbieta Cherezińska, Turniej cieni Nikt tak nie pisze powieści historycznych jak Cherezińska i nie tylko o średniowieczu. Tym razem XIX wiek. Rywalizacja Rosyjsko Brytyjska o Azję, a między mocarstwami pozbawieni własnego państwa Polacy. Bardzo wciągająca, świetnie oddaje klimat epoki.

Philipp Meyer, Syn Epicka, obszerna, wciągająca i naprawdę bardzo dobra powieść (saga), opowiadająca o tym co działo się w Teksasie przez ostanie 180 lat.

 

C.D.N.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s