Paździerze 2021 cz. 2

Photo by Min An on Pexels.com

Książki

Kocham książki i trudno mi sobie wyobrazić medium, które mogłoby im dorównać, nie mówiąc już o takim, które byłoby w stanie je zastąpić. Wśród przeszło siedemdziesięciu książek, które przeczytałem w tym roku na szczególną uwagę zasługują:

Wylie Christopher, Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokracjęhttps://aruart.blog/2021/01/16/krotko-o-ksiazkach-cz-30/

Szczepan Twardoch, Pokora – Twardoch jest jedną z najjaśniejszych gwiazd współczesnej polskiej literatury. Pokora to nie łatwa książka, bo trudno jest polubić głównego bohatera, postać, którą nawet czytelnik skazuje na klęskę. Książka ważna, pokazująca na czym polega tragedia bycia Ślązakiem.

Nick Bilton, Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę – Wiadomo, że narkotyki to zło w czystej postaci, ich sprzedaż w internecie to poroniona idea, a libertarianizm to nic innego jak antyspołeczna ideologia, która prowadzić musi do chaosu. Pomimo tego, że wszystko to można zarzucić głównemu bohaterowi książki, to Król darknetu jest fascynującą opowieścią, która zdarzyła się naprawdę.

Jakub Żulczyk, Informacja zwrotna – Mocna rzecz. Kolejny ważny głos w literaturze o tym czym jest nałóg, a tak zupełnie przy okazji, czym jest współczesna Polska. I jak tu nie pić?

Mariusz Surosz, Praga. Czeskie ścieżki – Cóż o tej książce można napisać tylko, że stanowi ona wspaniałą inspirację do kolejnych wypraw do grodu nad Wełtawą. Nie mogę się tego już doczekać.

Zbigniew Rokita, Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku – Zasłużona nagroda Nike. Jeśli ktoś chce się czegoś dowiedzieć o Górnym Śląsku i śląskości to musi sięgną po tę właśnie książkę. Rokita na bazie swoich osobistych doświadczeń pisze o odkrywaniu własnej tożsamości i o tym, że można być dumnym z tego, że pochodzi się z prowincji, bo często stoi za tym fascynująca historia.

Michał Gołkowski, Seria: Stalowe Szczury oraz Michał Gołkowski: Seria: Sybir Punkhttps://aruart.blog/2021/08/06/krotko-o-ksiazkach-cz-36-swiaty-mikolaja-golkowskiego/

Piotr M. Majewski, Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw 1939-1945 – Każdy, kto będzie wygłaszał swe opinie na temat „Pepików Szwejków” niech najpierw przeczyta książkę Majewskiego. Droga, którą wybrały czeskie elity i do której przekonały resztę społeczeństwa nie była łatwa. Nie była też jednoznaczna, niecały naród się na to zgodził o czym u nas mało kto wie.

Nadav Eyal, Rewoltahttps://aruart.blog/2021/09/11/krotko-o-ksiazkach-cz-37/

Rafał Księżyk, Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993 https://aruart.blog/2021/10/01/krotko-o-ksiazkach-cz-38/

Douglas Stuart, Shuggie Bain – rewelacyjna powieść, na którą natrafiłem pod koniec roku. Myślę jednak, że zasługuje na nieco dłuższą recenzję, ale to już nastąpi w nowym roku.

Photo by cottonbro on Pexels.com

Filmy

To chyba efekt pandemii, ale jakoś zbyt wiele dobrych filmów w tym roku nie obejrzałem. Do najciekawszych należą:

Diuna

Sound of metal

Matrix: Resurections (spodziewałem się czegoś dużo gorszego)

Nie patrz w górę

Prime Time

Nomadland

Czego nauczyła mnie ośmiornica

Seriale

Jakoś w poprzednich latach było tego więcej. Niestety, kiedy zacząłem podsumowywać kończący się rok nie znalazłem aż tak wiele seriali, które wywarły na mnie większe wrażenie. Poniżej te, które jakoś mocniej we mnie zostały:

Król

Fargo – sezon 4

Wytępić całe to bydło

Invincible

Wanda Vision

Squid Game

Jak zostać tyranem

Egzorcysta – sezon 1-2 – ja po prostu jestem fanem twórczości filmowej Walaszka, o czym mam nadzieję wkrótce napiszę nieco więcej.

c.d.n.

4 Comments

  1. Chyba spoto mnie ominęło:) ale Fargo 4 (tak jak i poprzednie) z zachwytem oglądałem. Jeśli przegapiłeś „metalowy” film to polecam taką miniaturkę https://m.imdb.com/title/tt8995862/ o nastolatkach czekających na pierwszy w historii koncert Iron Maiden w Kolumbii. Ścieżka dźwiękowa rewelacja zwłaszcza metalowe kapele z Ameryki Południowej.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s