Nie trzeba daleko szukać.

Czasami nie trzeba dalekich podróży, aby odnaleźć miejsce, które będzie miało w sobie coś interesującego. Mam to szczęście, że w pobliżu mojego domu jest ich całkiem sporo. Do najciekawszych z pewnością należy Góra Chełmska, popularnie nazywana Górą św. Anny. Wzniesienie to ma zaledwie 408 m. n.. p. m., ale to w zupełności wystarczy, aby wyróżnić się na płaskiej Opolszczyźnie. Wzgórze to porasta piękny bukowy las, sporo tutaj ptactwa, odnaleźć tu także można kilka, dość interesujących formacji skalnych, pozostałości zlodowaceń, oraz wulkanu, który stał w tym miejscu 27 milionów lat temu. W znajdującej się u stóp góry Żyrowej znajduje się wspaniały dziewiętnastowieczny pałac, który niestety, powoli zaczyna popadać w ruinę. Góra Chełmska, bez względu na pogodę, stanowi wspaniałe miejsce wędrówek.

Ja w szczególności uwielbiam zejść z głównej ścieżki i zapuścić się pomiędzy buki, gdzie czuję się tak, jakbym przemierzał kolejne sale, ogromnej gotyckiej budowli, w której filary zostały zastąpione przez dorodne pnie, a łuki sklepień, których barwa zmienia się w zależności od pory roku, zbudowane zostały z gałęzi. W tym lesie doskonale widać, co było inspiracją dla budowniczych przed stuleciami. Leśny oryginał jest jednak wspanialszy, monumentalny i lekki jednocześnie. Budowle z kamienia są martwe, leśna przestrzeń żyje, wciąż się zmienia. Za każdym razem jest tutaj inaczej. Godzinka w takim miejscu pozwala duszy odpocząć, przynosi przyjemne ukojenie i dodaje sił. I żal tylko, że jakiś czas temu zapadła idiotyczna decyzja o poprowadzeniu przez górę autostrady, co z pewnością tanie nie było (należało wryć się w skałę i droga przez to się wydłużyła), za to bardzo to miejsce okaleczyło. Nie moją jest jednak sprawą, co stało za tą dziwną decyzją tych, którzy ową drogę projektowali.

Na szczęście większość z tych niezwykłych zakątków Góry Chełmskiej ocalało i wciąż warto się tam wybrać, by to wspaniałe miejsce poznać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s