Paździerze 2018…

…czyli czas podsumować, kończący się rok. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy udało mi się przeczytać 62 książki, obejrzeć kilkadziesiąt seriali i filmów oraz przesłuchać 500 nowych płyt (to mój rekord – dzięki ci deezer!) Wśród tego wszystkiego znalazło się kilka rzeczy godnych polecenia.


Książki

Anna Brzezińska, Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach Wspaniała książka umożliwiająca  podróż w czasie. Opowieść o kobietach w okresie renesansu, ale także o Polsce i polskim społeczeństwie w epoce Złotego Wieku. Świetnie napisana, połączenie powieści z esejem historycznym. Niesamowita robota autorki

 

 

Cixin Liu, Koniec śmierci. Powalające wręcz zakończenie niesamowitej trylogii SF Wspomnienia o przeszłości Ziemi. Ilość wątków, ciągłe nagłe zwroty akcji i te pomysły. To naprawdę genialna książka


Annie Proulx, Drwale Niezwykła saga pokazująca jak zmieniała się Ameryka na przestrzeni ostatnich 300 lat. Niestety, również przygnębiająca, bo mówi o tym jak my ludzie, niszczymy przyrodę, nie przyjmując do wiadomości, że jest to bezpowrotne.

 

Yuval Noah Harari, Homo Deus. Krótka historia jutra. Bardzo ciekawa książka, która zmusza do zastanowienia się nad przyszłością naszego gatunku. Można z wieloma twierdzeniami się nie zgadzać, ale warto je rozważyć.


Terry Gilliam, Gilliamesque Przedpośmiertna autobiografia Bardzo ciekawa i nieszablonowa opowieść o życiu nieszablonowego artysty.


Magdalena Grzebałkowska, Komeda. Osobiste życie jazzu To nie tyle biografia Komedy, co opowieść o narodzinach i rozwoju jazzu w Polsce. Dodam tylko, że fascynująca opowieść.


 

C.D.N.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s